fbpx

Co to jest jump starter i kiedy się przyda?
Wyróżniony

21 październik 2021
Autor 
booster rozruchowy

Rozładowany akumulator w samochodzie to zawsze niemiła niespodzianka. Prosta "usterka", która przydarza się wielu kierowcom, zwłaszcza zimą, jest prosta do usunięcia. Do rozwiązania problemu można użyć kabli rozruchowych i podładować nieco baterię od sprawnego samochodu. W tym celu można liczyć na pomoc sąsiada, znajomego lub taksówkarza. Niemniej jednak - samemu też można sobie poradzić. W jaki sposób?

Co to jest booster?

Booster to urządzenie rozruchowe, które w awaryjnych sytuacjach udostępnia energię potrzebną do uruchomienia silnika. Dokładnie na tej samej zasadzie, co inne auto ze swojego, działającego akumulatora. Takie urządzenie rozruchowe to najczęściej baterie litowo-polimerowe o dużej pojemności i wysokiej wartości prądu rozruchowego. Mimo swojej wyjątkowej funkcji, booster jest zazwyczaj małych rozmiarów, a do działania nie potrzebuje zewnętrznego źródła prądu. Warto jednak wspomnieć, że mimo wszystko waży od kilku do kilkunastu kilogramów, ale dzięki swojej kompaktowości - z powodzeniem można przewozić go w bagażniku.

Po wyczerpaniu energii, którą dysponuje omawiany produkt, wystarczy podłączyć go do gniazdka 230 V lub wprost do zapalniczki samochodowej. W ten sposób bezproblemowo będzie można użyć go po raz kolejny i skorzystać z jego pomocy. Część użytkowników decyduje się na jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, którym jest Jump Starter. Można porównać go do niewielkiego powerbanku z funkcją rozruchu. Takie urządzenie stanowi doskonałą alternatywę, ze względu na swoją wagę. To z kolei jest zdecydowanie lżejsze, niż klasyczny booster.

Jak uruchomić silnik za pomocą Boostera?

Korzystanie z tego pomocnego urządzenia nie stanowi żadnego problemu. Booster rozruchowy posiada w zestawie dwa kable, które posłużą do połączenia z samochodowym akumulatorem. Są one albo przymocowane na stałe albo dostępne w zestawie - możliwe do szybkiego podłączenia. Przed użyciem należy bezwzględnie pamiętać o poprawności podłączenia. Najpierw bowiem należy połączyć dedykowanym kablem klemę z plusem (zazwyczaj będzie to czerwony przewód) do plusa na akumulatorze. Następnie tak samo trzeba postąpić z klemą minusową (przyjęło się, że najczęściej będzie to kolor czarny) do drugiego bieguna – minusa. Później wystarczy już włączyć silnik i odpiąć przewody. Tym razem również należy zwrócić uwagę na kolejność i zrobić to odwrotnie, niż podłączenie. To wszystko. Dalej można wsiąść do pojazdu i udać się w zaplanowaną trasę.

Jaki booster kupić?

Przed zakupem należy pamiętać o jednym ważnym parametrze. O wartości prądu rozruchowego. Można przyjąć prostą zasadę, że im większe natężenie oferuje urządzenie, tym o większej pojemności silnik będzie można uruchomić za jego pomocą. Moc boostera jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do jego ceny. Nie należy się spodziewać, że najtańszy booster poradzi sobie z uruchomieniem dużych aut. Do pomocy w ich odpaleniu należy wykorzystać urządzenia z wyższej półki, które faktycznie posiadają fabryczną moc przystosowaną do większych baterii. Dobrym przykładem solidnego boostera będzie produkt UTRAI 12V 2500A 24Ah. Jego moc pozwoli na swobodne uruchomienie samochodów o większej mocy silnika, a jego wagę (zaledwie 1,4 kg) docenią wszyscy stawiający na kompaktowość. To świetne rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

Posiadanie odpowiedniego boostera jest kluczowe dla uniknięcia niemiłych niespodzianek związanych z rozładowanym akumulatorem. Lepiej pomyśleć o tym wcześniej i zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt.

Promowane artykuły

Reklama

Popularne

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743