fbpx

Nowoczesne prostowniki - rodzaje i polecane modele

14 styczeń 2019
Autor 
Nowoczesne prostowniki - rodzaje i polecane modele

Akumulator to jeden z kluczowych elementów znajdujących się pod maską każdego auta. Mówi się, że to serce auta. Nie tylko służy do uruchamiania silnika, ale również bez niego nie działała by żadna elektronika, a tej nie brakuje w nowoczesnych samochodach. Problemy z samochodową baterią zawsze pojawiają się niespodziewanie i właśnie wtedy z pomocą przychodzi bardzo pomocne urządzenie zwane prostownikiem.

Nowoczesne prostowniki

Współczesne auta są naładowane elektroniką, która funkcjonuje dzięki prądowi z akumulatora (nie służy on już tylko do uruchamiania silnika). Samochodowe baterie są coraz nowocześniejsze, o większych pojemnościach i dostosowane do dużego użycia podczas jazdy. Nie zmienia to faktu, że stały się bezawaryjne. Jego działanie opiera się na cyklach rozładowania i ładowania. Jeżeli nastąpi awarii alternatora, problemy z regulatorem napięcia, źle działa pasek klinowy lub pojawi się zwyczajne zwarcie w instalacji elektrycznej, akumulator nie będzie prawidłowo ładowany (lub w ogóle) i szybciej skończy się jego zapas energii. Posiadanie przy sobie nowoczesnego prostownika, pozwoli na uniknięcie unieruchomienia auta w przysłowiowym polu.

Obecnie na rynku mamy szereg różnych nowoczesnych prostowników. Wyróżnić możemy:

  • Standardowe (transformatorowe) – proste i skuteczne w naładowaniu akumulatora kwasowo-ołowiowego,
  • Sterowane mikroprocesorem – bardziej zaawansowane, oprócz kwasowo-ołowiowego, poradzą sobie także z akumulatorem z ogniw żelowych. Najczęściej posiadają zabezpieczenie przed zwarciem i automatyczne zakończenie ładowania.
  • Impulsowe – najlepsze do akumulatorów żelowych i AGM (nie wymagają uzupełniania elektrolitu). Ładowanie następuje najpierw dużym prądem, później napięciem stałym, prądem o niskim natężeniu, a na koniec dodatkowo konserwując ogniwo - impulsowo.
  • Trakcyjne – przystosowane do ładowania największych akumulatorów (stosowane w przemyśle, urządzeniach elektrycznych, ale także nada się do auta o napędzie elektrycznym).

Prostowniki mogą też być różnie zbudowane i posiadać wiele funkcji. Dobrze, jak prostownik ma możliwość ładowania urządzeń o różnym napięciu (6V, 12V), automatyczne testowanie obwodu ładowania, wbudowany amperomierz czy funkcję rozruchu. Ta ostatnia funkcja najbardziej przyda się w kryzysowej sytuacji pilnego odpalenia samochodu przy rozładowanym akumulatorze (a chyba wielu osobom zdarzyło się np. zapomnieć wyłączyć świateł). Takie opcjonalne uruchomienie silnika niestety powinno być ostatecznością i najlepiej go nie nadużywać. Dość mocno wpływa to na stan ogniwa (akumulatora), które dostaje małego wstrząsu (zazwyczaj będąc ładowane prądem o niskim natężeniu).

Najtańsze urządzenia znajdziemy poniżej 100 złotych (wśród nich też są dobre urządzenia), jednak to w przedziale 150-400 znajdziemy nowoczesne prostowniki bardzo wysokiej jakości.

Nowoczesne prostowniki – polecane modele?

Einhell CC-BC 15M

Nowoczesny prostownik przeznaczony jest do akumulatorów o napięciu 6Vi 12V. Wyposażono go w zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz nieodpowiednim podłączeniem biegunów.  Einhell CC-BC 15M gwarantuje szybkie, bezpieczne i bezproblemowe ładowanie. Urządzenie jest poręczne i łatwe w transporcie dzięki zamontowanemu uchwytowi. Posiada również wyświetlacz informującym o stanie ładowania. Cena w okolicach 300 zł.

Bosch C3 6V/12V

Prostownik automatyczny marki Bosch, pozwala na ładowanie konserwacyjne oraz impulsowe. Posiada zabezpieczenie przed zmianą biegunowości, przegrzaniem czy zwarciem. Nadaje się do wszystkich akumulatorów aut osobowych czy motocykli. Można stosować do akumulatorów włókninowych, kwasowo-ołowiowych, żelowych, ołowiowo-wapniowych czy AGM. Napięcie 6V i 12V. Cena poniżej 200 zł.

Yato YT-8302

Profesjonalny prostownik marki Yato do akumulatorów 12 V stosowanych w motorach, traktorach, autach osobowych, dostawczych czy nawet łodziach motorowych. Wyposażony w funkcję podtrzymywania odpowiedniego napięcia oraz w ładowanie konserwujące. Prostownik nadaje się do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Ma wbudowane zabezpieczenie przed zwarciem lub przeładowaniem akumulatora, wyświetlacz LED, a także gniazdo zapalniczki do zasilania zewnętrznych odbiorników.

Cena w okolicach 250 zł.

Yato YT-8304

Yato YT-8304 to prostownik do akumulatorów WET mokrych-kwasowych o napięciu 12 V i 24 V oraz o pojemności od 120 Ah do 240 Ah. Urządzenie posiada regulację prądu ładowania, a także funkcją BOOST (wspomaganie ładowania). Wyposażone jest w bardzo wydajny transformator, bezpieczniki przeładowania/przepięcia oraz dwa tryby pracy: szybki i wolny. Znajdzie zastosowanie do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Cena w okolicach 300 zł.

Volt 6PRO061205 242 LCD

Prostownik automatyczny o napięciu 6V i 12V do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Urządzenie zapewnia automatyczny proces ładowania, wyposażone jest w zabezpieczenie przed przeładowaniem, zwarciem czy odwrotnym podłączeniem biegunów. Posiada wbudowany wyświetlacz LCD, wentylator oraz rączkę do łatwego transportu. Jego zaletą jest również bardzo niska cena (mniej niż 100 złotych).

Promowane artykuły

Reklama

Popularne

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743