fbpx

Prawidłowe ładowanie akumulatora - o czym warto pamiętać?

07 listopad 2018
Autor 
Prawidłowe ładowanie akumulatora

Każdy kierowca wie doskonale, że naładowany akumulator to gwarancja, że nawet najbardziej siarczyste mrozy nie spowodują problemu z uruchomieniem auta. Mimo to jednak, bardzo często popełniamy błąd ładując akumulator w nieodpowiedni sposób. Sprawia to, że nie tylko obniża się efektywność urządzenia, ale także może być zwyczajnie niebezpieczne. Dlatego też sprawdźmy jak powinno wyglądać prawidłowe ładowanie akumulatora.

Prawidłowe ładowanie akumulatora - o czym warto pamiętać?

Nie ładuj za często i nie “doładowuj”

To oczywiste, że zimą obawiamy się o stan naszych akumulatorów i chcemy uniknąć problemów. Z tego powodu wielu kierowców ładuje akumulatory w swoich samochodach nawet co kilka dni. Nie ma takiej potrzeby. Co więcej, ładując akumulator często możemy doprowadzić do jego przegrzania, przez co straci on swoje właściowości. Pamiętaj również o tym, że ładowanie akumulatora powinno być ciągłe. Nie przerywaj go i nie “doładowuj” krótkimi seriami - to również skraca żywotność urządzenia.Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Faktem jest, że zimą trudno znaleźć miejsca, w których będzie panowała przyjemna, dodatnia temperatura - niemniej jednak jest to ważne dla żywotności twojego akumulatora. Ładowanie go w temperaturze poniżej 5 stopni sprawia, że ładowanie nie jest skuteczne - energii zmagazynuje się znacznie mniej co może oznaczać powrót problemów z uruchomieniem auta już po kilku dniach. Pamiętaj również o tym, by zawsze monitorować poziom naładowania akumulatora - nie zostawiaj urządzenia podłączonego do prostowników.

W domu czy w samochodzie?

Wiele osób, które nie mają ochoty na spędzanie długich godzin w garażu decyduje się na wyciągnięcie akumulatora i ładowanie go w swoim domu. Rozwiązanie takie jest możliwe, jednak warto pamiętać, że decydując się na nie musimy być czujni. Akumulator nie może znajdować się w pobliżu źródeł ognia. Ponadto upewnij się, że akumulator znajduje się na równej, płaskiej powierzchni uniemożliwiającej jego przechylenie.

Poza tym warto pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować samochód do ładowania. Najbezpieczniej, jeśli akumulator zostanie odłączony od instalacji elektrycznej w samochodzie. Warto zadbać także o to, by odkręcić korki - szczególnie gdy są one łatwo dostępne. Oznacza to bowiem, że mamy do czynienia z typem akumulatora, który tego wymaga.

Wybierz odpowiednią ładowarkę

Większość z nas ładując akumulator korzysta z tradycyjnych prostowników. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdza się w nowocześniejszych typach akumulatorów. Za pomocą tradycyjnych prostowników nie możemy bowiem kontrolować napięcia prądu. Właśnie dlatego warto wyposażyć się w nowoczesną ładowarkę, które kontrolując temperaturę akumulatora dobiera odpowiednie natężenie i napięcie prądu. Dzięki temu akumulator jest optymalnie naładowany co zwiększa jego żywotność.

Podsumowując, prawidłowe ładowanie akumulatora ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu możemy bowiem znacząco wydłużyć działanie urządzenia a tym samym nie narazić się na kolejne wydatki. Warto więc przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym ładowanie będzie skuteczne a przy tym bezpieczne.

Promowane artykuły

Reklama

Popularne

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743