fbpx

Prawidłowe ładowanie akumulatora - o czym warto pamiętać?

07 listopad 2018
Autor 
Prawidłowe ładowanie akumulatora

Każdy kierowca wie doskonale, że naładowany akumulator to gwarancja, że nawet najbardziej siarczyste mrozy nie spowodują problemu z uruchomieniem auta. Mimo to jednak, bardzo często popełniamy błąd ładując akumulator w nieodpowiedni sposób. Sprawia to, że nie tylko obniża się efektywność urządzenia, ale także może być zwyczajnie niebezpieczne. Dlatego też sprawdźmy jak powinno wyglądać prawidłowe ładowanie akumulatora.

Prawidłowe ładowanie akumulatora - o czym warto pamiętać?

Nie ładuj za często i nie “doładowuj”

To oczywiste, że zimą obawiamy się o stan naszych akumulatorów i chcemy uniknąć problemów. Z tego powodu wielu kierowców ładuje akumulatory w swoich samochodach nawet co kilka dni. Nie ma takiej potrzeby. Co więcej, ładując akumulator często możemy doprowadzić do jego przegrzania, przez co straci on swoje właściowości. Pamiętaj również o tym, że ładowanie akumulatora powinno być ciągłe. Nie przerywaj go i nie “doładowuj” krótkimi seriami - to również skraca żywotność urządzenia.Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Faktem jest, że zimą trudno znaleźć miejsca, w których będzie panowała przyjemna, dodatnia temperatura - niemniej jednak jest to ważne dla żywotności twojego akumulatora. Ładowanie go w temperaturze poniżej 5 stopni sprawia, że ładowanie nie jest skuteczne - energii zmagazynuje się znacznie mniej co może oznaczać powrót problemów z uruchomieniem auta już po kilku dniach. Pamiętaj również o tym, by zawsze monitorować poziom naładowania akumulatora - nie zostawiaj urządzenia podłączonego do prostowników.

W domu czy w samochodzie?

Wiele osób, które nie mają ochoty na spędzanie długich godzin w garażu decyduje się na wyciągnięcie akumulatora i ładowanie go w swoim domu. Rozwiązanie takie jest możliwe, jednak warto pamiętać, że decydując się na nie musimy być czujni. Akumulator nie może znajdować się w pobliżu źródeł ognia. Ponadto upewnij się, że akumulator znajduje się na równej, płaskiej powierzchni uniemożliwiającej jego przechylenie.

Poza tym warto pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować samochód do ładowania. Najbezpieczniej, jeśli akumulator zostanie odłączony od instalacji elektrycznej w samochodzie. Warto zadbać także o to, by odkręcić korki - szczególnie gdy są one łatwo dostępne. Oznacza to bowiem, że mamy do czynienia z typem akumulatora, który tego wymaga.

Wybierz odpowiednią ładowarkę

Większość z nas ładując akumulator korzysta z tradycyjnych prostowników. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdza się w nowocześniejszych typach akumulatorów. Za pomocą tradycyjnych prostowników nie możemy bowiem kontrolować napięcia prądu. Właśnie dlatego warto wyposażyć się w nowoczesną ładowarkę, które kontrolując temperaturę akumulatora dobiera odpowiednie natężenie i napięcie prądu. Dzięki temu akumulator jest optymalnie naładowany co zwiększa jego żywotność.

Podsumowując, prawidłowe ładowanie akumulatora ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu możemy bowiem znacząco wydłużyć działanie urządzenia a tym samym nie narazić się na kolejne wydatki. Warto więc przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym ładowanie będzie skuteczne a przy tym bezpieczne.

Przemysław Juszczak

Założyciel kilku portali branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcypradu.pl.

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najlepiej oceniane

 • Katalog - CTEK 2016
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Szukasz profesjonalnej ładowarki do akumulatorów różnego typu? Sprawdź ofertę firmy CTEK, znanej i cenionej na całym świecie.

  Tags: Katalog CTEK
 • Co zrobić gdy akumulator się rozładuje?
  • sobota, 10 styczeń 2015

  Co wtedy? Powszechnie wiadomo, że lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji, jeśli jednak nam się przytrafi, zawsze możemy "pożyczyć" prąd z innego akumulatora przy pomocy kabli rozruchowych. Jednak zanim przystąpimy do działania, musimy się upewnić czy znajdujący się w naszym akumulatorze elektrolit nie zmarzł. Jeśli tak się stało nie pozostanie nam nic innego jak tylko udanie się do sklepu po nowy akumulator. Jeżeli jednak nie doszło do aż tak drastycznej sytuacji bez problemu możemy przystąpić do "reanimacji" samochodu, pamiętając uprzednio o odpowiednim podłączeniu przewodów.

  Czytaj więcej
 • Kiedy wiadomo, że akumulator jest do wymiany?
  • wtorek, 30 styczeń 2018

  Kiedy wiadomo, że akumulator jest do wymiany? Prawdziwy kierowca przed zapowiadaną corocznie zimą stulecia powinien zadać sobie 3 najważniejsze pytania:  

  Czytaj więcej
 • Kupujemy prostownik. O czym pamiętać?
  • piątek, 20 lipiec 2018

  Prostownik może okazać się bardzo przydatny w mroźny, zimowy poranek. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? Niewyłączenie na noc świateł lub radia, długi postój oraz mróz – to najczęstsze przyczyny rozładowania akumulatora. Ratunkiem w takiej sytuacji jest jego naładowanie za pomocą prostownika. Jeśli nie posiadamy tego urządzenia, jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy straży miejskiej, sąsiada lub taksówkarza, co wiąże się ze stratą czasu, a w ostatnim przypadku – również pieniędzy.

  Czytaj więcej

Popularne

 • Ładowanie akumulatora. Jaki prostownik kupić?
  • sobota, 10 styczeń 2015

  Naładowany i sprawny akumulator to podstawa każdego samochodu, bez sprawnego akumulator rozruch silnika staje się praktycznie niemożliwy. A co jeśli akumulator został rozładowany i wymaga ponownego naładowania?

  Czytaj więcej
 • Noco GB150 Genius Boostsport Jump Starter
  • czwartek, 09 listopad 2017

  NOCO GENIUS BOOSTSPORT JUMP STARTER to super bezpieczne kompaktowe urządzenie o potężnej mocy przeznaczone do rozruchu samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli i łodzi, silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Wszystkie jump starter’y NOCO Genius Boost posiadają opatentowaną technologię bezpieczeństwa, która zapobiega iskrzeniu oraz zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją, dzięki czemu są bezpieczne oraz…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Bosch C7 utrzymuje akumulator w doskonałej kondycji.
  • czwartek, 09 listopad 2017

  Ładowarka Bosch C7 - Do dużych motocykli, kamperów i samochodów dostawczych: wydajne ładowanie przy pomocy C7. Ładowarka akumulatorowa C7 firmy Bosch umożliwia bezproblemowe i szybkie naładowanie intensywnie eksploatowanych akumulatorów w samochodach dostawczych i kamperach. Ładowarka Bosch C7 to doskonały wybór także dla tych, którzy dzięki funkcji ładowania podtrzymującego chcą utrzymać…

  Czytaj więcej
 • Noco GB40 Genius Boostsport Jump Starter
  • czwartek, 09 listopad 2017

  NOCO GENIUS BOOSTSPORT JUMP STARTER to super bezpieczne kompaktowe urządzenie o potężnej mocy przeznaczone do rozruchu samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli i łodzi, silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Wszystkie jump starter’y NOCO Genius Boost posiadają opatentowaną technologię bezpieczeństwa, która zapobiega iskrzeniu oraz zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją, dzięki czemu są bezpieczne oraz…

  Czytaj więcej

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl