fbpx

Kiedy wiadomo, że akumulator jest do wymiany?

30 styczeń 2018
Autor 
Kiedy wiadomo, że akumulator jest do wymiany?

Kiedy wiadomo, że akumulator jest do wymiany? Prawdziwy kierowca przed zapowiadaną corocznie zimą stulecia powinien zadać sobie 3 najważniejsze pytania:

 

1.Czy mam zimowe opony?

2.Czy wlałem zimowy płyn do spryskiwaczy?

3.Czy mój akumulator wymaga: A) naładowania? B) wymiany?

 

W tym artykule skupimy się na pytaniu nr 3. Jak sprawdzić czy akumulator należy już wymienić? Można powiedzieć, jeżeli jeszcze odpala to nie ma potrzeby go wymieniać. Racja, wymieniać może nie, ale przezorny zawsze zabezpieczony i sprawdzić nie zaszkodzi ;)

 

Wstępne rozpoznanie, które jesteśmy w stanie przeprowadzić sami w garażu czy na parkingu.

WIEK Musimy sięgnąć pamięcią i przypomnieć sobie ile nasz akumulator ma już lat. Obecnie żywotność akumulatorów ocenia się od 1.5 do 2.5 roku (tańsze akumulatory) i od 2.5 do nawet 5 lat (droższe). Oczywiście od tej reguły mogą i zdarzają się wyjątki np. akumulator kupiony na “bazarku” kręci jak głupi już 8 rok. Z wiekiem akumulatory tracą swoje pierwotne parametry.

 
NAPIĘCIE SPOCZYNKOWE
Przy pomocy voltomierza sprawdźmy napięcie akumulatora, taką czynność najlepiej wykonać rano przed pierwszym uruchomieniem silnika. Prawidłowa wartość jaką powinniśmy zobaczyć na wyświetlaczu urządzenia to przynajmniej 12.5V, pozostałe wartości ozanczają: 12.2V - akumulator niedoładowany; poniżej 12.0V - akumulator rozładowany.
 
ROZRUSZNIK I KONTROLKI
Zwróćmy również uwagę na pracę rozrusznika, czy nie kręci zbyt długo. Oraz na kontrolki, które powinny zapalić się przy przekręceniu kluczyka na pozycję zapłon i nie powinny mrugać przy uruchamianiu silnika. Jeżeli rozrusznik jąka się, a kontrolki migają przy odpaleniu, mogą to być oznaki resztki naszego akumulatora lub potrzebie jego naładowania.
 

ROZŁADOWANY AKUMULATOR

 

Akumulator może być niedoładowany lub nawet rozładowany z kilku powodów:

  Napięcie ładowania przez alternator nie jest wystarczające - przy uruchomionym silniku i włączonych światłach (przy użyciu multimetru/miernika) napięcie na akumulatorze powinno wynosić nie mniej niż 13.8V i nie więcej niż 14.7V. Jest to bezpieczny zakres napięcia dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych i naszej instalacji elektrycznej w aucie. Wartości poniżej lub powyżej od podanych mogę świadczyć o uszkodzonym alternatorze bądź regulatorze napięcia.
 1. Lewy pobór prądu - mimo wyłączonych wszystkich odbiorników, akumulator traci prąd. Sprawdzić można to przy pomocy wcześniej wspomnianego multimetru (należy go podłączyć zgodnie obrazkiem 1.) Wartość podana w amperach (A) nie powinna przekroczyć 0,03A. Jeżeli jest powyżej to należy udać się do elektryka, który będzie szukał gdzie dokładnie upływa nam prąd.
 2.  Zbyt, krótkie odcinki - z czasem niedoładowanie akumulatora nastąpi, jeśli używamy auta do jazdy tylko w okół przysłowiowego komina (po zakupy i do kościoła). Alternator mimo prawidłowego ładowania nie zdąży w ciągu 5 km doładować akumulatora, z którego właśnie użyliśmy do uruchomienia silnika, włączenia świateł, wycieraczek, radia, ładowarki do smartfona i wiele innych odbiorników.
 
Np. jeżeli nasz akumulator ma już 3 lata, napięcie spoczynkowe wynosi 12.3V, rozrusznik kręci, ale wydaje nam się, że kiedyś kręcił lepiej, nie ma poboru, ale jeździmy krótkie odcinki tylko po mieście. W takim przypadku powinniśmy podładować swój akumulator za pomocą prostownika lub automatycznej ładowarki.
 

Chociaż jeżeli nasz akumulator jest kwasowo- ołowiowy i posiada płynny elektrolit to dużo lepiej naładujemy go prostownikiem transformatorowym (stosując się do instrukcji producenta). Z doświadczenia życiowego wiem, że proces ładowania dobrze jest przeprowadzać seriami np. 3 razy po 12h (ilość serii zależy od stopnia rozładowania akumulatora, ale profilaktycznie 2-3 razy po 12h nie zaszkodzi ;)). Odstępy między seriami to co najmniej 5-7 godzin. Gdy akumulator przejdzie te kilka serii ładowania i niestety nie stwierdzimy poprawy to niestety nasza baterie będzie wymagała wymiany na nową, gdyż najprawdopodobniej nastąpiło już jego znaczne zużycie, a wtedy nie znamy dnia ani godziny kiedy odmówi nam posłuszeństwa.

 

Założyciel kilku portali branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcypradu.pl.

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Artykuły powiązane

 • Przez świat na fazie - nowości na rynku

  Branża motoryzacyjna to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Wzrost zamożności Polaków sprzyja zainteresowaniu nowymi rozwiązaniami, szczególnie w dziedzinie samochodów. Niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu jest źródło zasilania. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty, akumulator i prostowniki, które to mają, przynajmniej w teorii doskonale sprawdzać się w użytkowaniu. Przyjrzyjmy się kilku nowościom!

 • Prostownik samochodowy - czym jest i dlaczego warto go posiadać

  Jesień i zima to czas, w którym wielu kierowców zmaga się z problemami z uruchomieniem auta. Problemem jest niedostatecznie naładowany lub całkowicie rozładowany akumulator samochodowy. Szacuje się, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii samochodów. Tymczasem, możemy łatwo jej zapobiegać. Wystarczy bowiem wyposażyć się w nowoczesny prostownik samochodowy, by tego typu trudne sytuacje przestały nas dotyczyć.

 • Kupujemy prostownik. O czym pamiętać?

  Prostownik może okazać się bardzo przydatny w mroźny, zimowy poranek. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? Niewyłączenie na noc świateł lub radia, długi postój oraz mróz – to najczęstsze przyczyny rozładowania akumulatora. Ratunkiem w takiej sytuacji jest jego naładowanie za pomocą prostownika. Jeśli nie posiadamy tego urządzenia, jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy straży miejskiej, sąsiada lub taksówkarza, co wiąże się ze stratą czasu, a w ostatnim przypadku – również pieniędzy.

 • Prostowniki DECA FL

  Prostowniki DECA FL, to inteligentny prostownik sterowany mikroprocesorem o szerokim zakresie zastosowań. Można go z powodzeniem używać w domu do ładowania akumulatorów motocyklowych (6V) jak i samochodowych. Obsługuje akumulatory różnej pojemności w zależności od modelu. Znajdzie swoje zastosowanie przy ładowaniu samochodów osobowych, busów, samochodów ciężarowych, camperów, łodzi oraz ciągników czy innych maszyn rolniczych. Prostowniki DECA FL - można nim ładować akumulatory ołowiowe, bezobsługowe (MF), baterie żelowe i AGM. Zaprojektowany do ochrony układu elektronicznego pojazdów. Nie powoduje iskrzenia; posiada funkcje ochrony przed odwróceniem biegunowości.

 • Prostowniki DECA CLASS

  Prostowniki DECA CLASS, to prostownik o szerokim zakresie zastosowań. Można go z powodzeniem używać w domu do ładowania akumulatorów samochodowych. Obsługuje akumulatory różnej pojemności w zależności od modelu. Znajdzie swoje zastosowanie przy ładowaniu samochodów osobowych, busów, samochodów ciężarowych, camperów, łodzi oraz ciągników czy innych maszyn rolniczych. Prostowniki DECA CLASS - można nim ładować akumulatory kwasowo-ołowiowe. Dzięki funkcji ładowania akumulatorów 24V z powodzeniem może być używany jako wyposażenie małego warsztatu.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Popularne

 • Ładowanie akumulatora. Jaki prostownik kupić?
  • sobota, 10 styczeń 2015

  Naładowany i sprawny akumulator to podstawa każdego samochodu, bez sprawnego akumulator rozruch silnika staje się praktycznie niemożliwy. A co jeśli akumulator został rozładowany i wymaga ponownego naładowania?

  Czytaj więcej
 • Noco GB40 Genius Boostsport Jump Starter
  • czwartek, 09 listopad 2017

  NOCO GENIUS BOOSTSPORT JUMP STARTER to super bezpieczne kompaktowe urządzenie o potężnej mocy przeznaczone do rozruchu samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli i łodzi, silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Wszystkie jump starter’y NOCO Genius Boost posiadają opatentowaną technologię bezpieczeństwa, która zapobiega iskrzeniu oraz zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją, dzięki czemu są bezpieczne oraz…

  Czytaj więcej
 • Noco GB150 Genius Boostsport Jump Starter
  • czwartek, 09 listopad 2017

  NOCO GENIUS BOOSTSPORT JUMP STARTER to super bezpieczne kompaktowe urządzenie o potężnej mocy przeznaczone do rozruchu samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli i łodzi, silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Wszystkie jump starter’y NOCO Genius Boost posiadają opatentowaną technologię bezpieczeństwa, która zapobiega iskrzeniu oraz zabezpiecza przed odwrotną polaryzacją, dzięki czemu są bezpieczne oraz…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka CT5 START/STOP
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka CT5 START/STOP akumulatorów z funkcją konserwacji START/STOP została specjalnie zaprojektowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa i łatwości ładowania dla pojazdów wyposażonych w technologię Start/Stop nowej generacji. Nie występują tutaj przyciski, które trzeba naciskać ani ustawienia wymagające wyboru. Ta łatwa w obsłudze, inteligentna ładowarka stanowi doskonałe rozwiązanie dla zapewnienia najwyższego poziomu…

  Czytaj więcej

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl