fbpx

Jaki prostownik do akumulatora 80Ah do 85Ah?

16 maj 2018
Autor 
Jaki prostownik do 80Ah, 82Ah, 85Ah?

W życiu każdego kierowcy trafia się taki dzień, że nasz samochód odmawia posłuszeństwa powodów może być kilka: zostawione włączone światła, radio, pokonywanie krótkich odcinków samochodem i w efekcie niedoładowanie i problem. Nie zawsze brak reakcji po przekręceniu kluczyka w stacyjce oznacza zakup nowego akumulatora. Czasem wystarczy go po prostu doładować. Jaki wybrać prostownik do akumulatora 80Ah, 82Ah, 85Ah?

Zakładamy, że mamy akumulator o pojemności: 80Ah, 82Ah, 85Ah, jaki prostownik powinniśmy zakupić?

Teoria wygląda następująco, jeśli mamy akumulator 80Ah, 82Ah, 85Ah to ładujemy go przez 10 godzin 1/10 pojemności, czyli 8 amperami w przybliżeniu. To jest prąd, który musimy uzyskać rzeczywiście. Tutaj ważna uwaga, większość producentów podaje na prostownikach, prąd szczytowy, czyli taki który jest dostępny "na starcie" później ta wartość spada średnio o 50% więc, jeśli mamy na prostowniku napisane, że to jest prąd szczytowy 8A to musimy szukać prądu średniego na tym poziomie! Tylko przy takich parametrach możemy naładować akumulator w 10 godzin.

A co jeśli kupimy prostownik z 8A prądu szczytowego?

Efekt będzie taki, że po 10 godzinach ładowania odłączymy swój prostownik i będziemy przekonali, że nasz akumulator jest naładowany w 100%, a nie będzie... Będzie naładowany może w 60%. Użytkowanie niedoładowanego akumulatora, grozi utratą parametrów i w efekcie jego przedwczesnym uszkodzeniem.

Dlatego wybierając prostownik szukajmy prądu średniego, nie szczytowego. Możemy również naładować akumulator większym prostownikiem np. 10A jednak musimy uważać na przeładowanie, trzeba odpowiednio zmniejszyć czas ładowania, lub badać napięcie i temperaturę.

 Jaki prostownik do akumulatora 80Ah, 82Ah, 85Ah?

  • Typ prostownika: zwykły lub automatyczny
  • Prąd średni: 8-9A

 

Przykłady prostowników do akumulatora 80Ah, 82Ah, 85Ah:

 

UWAGA! Do akumulatorów w technologii AGM stosujemy tylko i wyłącznie prostowniki i ładowarki automatyczne, które chronią przed przeładowaniem akumulatora! Z racji tego, że akumulatory AGM są szczelne w przypadku ładowania ich zwykłym prostownikiem istniej ryzyko przeładowania akumulatora i wybuchu!

Promowane artykuły

Reklama

Popularne

 

akumulatory

Strefaładowania.pl - Portal poświęcony tematyce ładowania akumulatorów. Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące ładowania akumulatorów oraz samych urządzeń do ładowania takich jak: ładowarki automatyczne, ładowarki Marine, ładowarki motocyklowe, ładowarki uniwersalne, ładowarki warsztatowe, ładowarki z Bluetooth, ładowarki odsiarczające oraz prostowniki, prostowniki automatyczne, prostowniki z rozruchem, prostowniki warsztatowe, tanie prostowniki. Na swoich stronach przedstawiamy urządzenia najlepszych producentów na rynku: CTEK, Victron Energy, NOCO , Bosch , DECA, Exide, FERVE, Keepower, Optimate, Telwin, Stef-pol, Yuasa, Banner, Ideal, Volt Polska, Schumacher, Mean-Well, EverActive, Panasonic, RECO.

Zapisz

Zapisz

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743